Od 1 maja 2015 roku Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Torki „NIE TYLKO DLA SIEBIE” realizuje projekt pn.: „Z tradycją w nowoczesność”. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności osób starszych oraz ich integracja z młodym pokoleniem w oparciu o szeroką ofertę form wsparcia, dostosowanych do potrzeb lokalnej społeczności. Zakres działań obejmuje promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych (komputerów) przez młode i starsze pokolenie.
Projekt „Z tradycją w nowoczesność” to program wielokierunkowych działań o charakterze społeczno - edukacyjnym, skierowanych bezpośrednio do grupy 60 osób Gminy Medyka w województwie podkarpackim.
Projekt jest realizowany w trzech edycjach:
· I edycja – rok 2015, wszystkie działanie zostały zrealizowane w miejscowości Torki,
· II edycja – I półrocze 2016 roku, wszystkie działanie są realizowane w miejscowości Leszno,
· III edycja - II półrocze 2016 roku, wszystkie działanie będą realizowane miejscowość Siedliska.
Realizacja projektu wymaga zaangażowania zarówno pokoleń młodszych, jak i starszych. Inicjowanie współpracy pomiędzy pokoleniami umożliwia rozwijanie lub odkrywanie zdolności, pogłębianie wiedzy oraz wzmacnia aktywność społeczności lokalnej.
Etapy realizacji projektu:
1. Działania promujące lokalne dziedzictwo kulturowo – historyczne:
2. Szkolenie komputerowe dla mieszkańców:
· 27 – godzinne szkolenie z podstawowej obsługi komputera dla 10 osób powyżej 55 roku życia - seniorów,
· 27 – godzinne szkolenie z zaawansowanej obsługi komputera dla 10 osób poniżej 35 roku życia - juniorów
· 6 – godzinne szkolenie łącznie dla juniorów i seniorów.
3 Konkurs fotograficzny – w 2016 roku w ramach podsumowania działań zrealizowanych w ramach projektu i promocji efektów uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym pn. "Piękno naszego regionu". Laureatami zostaną osoby, które podczas spotkań i wycieczek wykonają najciekawsze fotografie ukazujące piękno Gminy Medyka. Ponadto, fotografie te zostaną umieszczone na pierwszych stronach publikacji wydanej w ramach projektu.
4 Konkurs publicystyczny - w 2016 roku w ramach podsumowania działań zrealizowanych w ramach projektu i promocji efektów uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie publicystycznym pn. "Historia naszego regionu". Laureatami zostaną osoby, które z zebranych podczas spotkań i wycieczek informacji utworzą najlepszy opis lub/i najciekawszą historię dotyczącą zabytków i miejsc kulturowo - historycznych Gminy Medyka. Ponadto, opisy te i historie zostaną umieszczone w publikacji wydanej w ramach projektu.
5. Publikacja promująca lokalne dziedzictwo kulturowo – historyczne Gminy Medyka (publikacja będzie składała się z materiałów przygotowanych przez uczestników szkolenia komputerowego)
6. Uroczystość integracyjnej podsumowującej projekt - w ramach podsumowania każdej edycji zajęć w projekcie, wymiany doświadczeń oraz promocji rezultatów w 2016 roku zostanie zorganizowana wyjazdowa uroczystość podsumowująca projekt. Wezmą w niej udział uczestnicy projektu, kadra zarządzająca oraz zaproszeni goście.
Realizacja projektu znacznie przyczynia się do aktywizacji i integracji juniorów i seniorów społeczności lokalnej Gminy Medyka. Działania skierowane do beneficjentów są dostosowane do ich potrzeb i możliwości, co jest gwarancją powodzenia realizacji projektu.
Realizacja projektu oddziałuje nie tylko na uczestników, ale także na całą społeczność Gminy. Działania realizowane w ramach przedsięwzięcia poszerzają wiedzę społeczeństwa w zakresie lokalnego dziedzictwa kulturowo - historycznego oraz wpływają na poziom współpracy i integracji społecznej. Ponadto, treści przekazywane podczas spotkań, wycieczek i wyjazdów studyjnych zmieniają mentalność i obaląją stereotypy panujące wśród mieszkańców.